Jelikož nejde upravit profil, nemůžu to aktualizovat...
BLOG V REKONSTRUKCI - ČLÁNKY, INFORMACE, RUBRIKY, OBRÁZKY...
Mám v plánu totálně překopat design a články, menu...blog čekají velké změny! :)
PŘIDÁVÁM OBRÁZKY, UPRAVUJI ČLÁNKY...


Některé historické omyly

16. července 2012 v 17:34 | NikiRaider |  Historie a mýty

Nero Řím nepodpálil

Určitě znáte, nebo jste alespoň zaslechli něco o tom, že Řím hořel kvůli císaři jménem Nero. Je to ale pravda? Ne...:
Římský císař Nero byl vrah. Nejen, že nechal zavraždit svou manželku, ale i matku. A taky se vypráví, že v roce 64 nechal podpálit Řím. Proč? Chtěl si na jeho troskách nechat postavit palác. Celou dobu plameny sledoval a navíc je doprovázel hrou na lyru a zpěvem o dobytí Tróje. Nikdo nepochybuje o tom, že by toho byl schopný. S největší pravděpodobností je to ale lež. Podle dobových záznamů v tu dobu v Římě ani nebyl. Tuto povídku si nejspíš vymysleli křesťané. Chtělicísaře, který je pronásledoval, pošpinit. A málem se jim to docela dobře povedlo.

Napoleon Egyptský nos neustřelil

Snad každý nasvětě zná, alespoň z obrázku, obří sfingu, která střeží pyramidu faraona Rachefa. Je to ta bez nosu. Vypráví se, že o svůj metr široký nos přišla během Napoleonova tažení do Egypta v letech 1798 až 1801. Jeho bezohlední vojáci ho prý ustřelili! Ale je to opět jen mýtus. V tomhle je francouzský vojevůdce nevinně. Existují obrázky, které dokazují, že sfinga ztratila svůj nos už dávno předtím. Podle jednoho egyptského historika jí ho zničil nějaký padouch už v roce 1378.
Edison žárovku nevymyslel

Kdybyste se někoho zeptali, kdo vymyslel žárovku, pravděpodobně by odpověděl, že to byl Thomas Alva Edison. Jenže to není tak úplně pravda! Edison sice vymyslel řadu věcí, ale v případě žárovky se předvel hlavně jako šikovný podnikatel. Vynález dokázal dobře prodat. S její výrobou začal experimentovat v roce 1878. Jenže to už si jiní vynálezci doma svítili se svými žárovkami. Třeba německý hodinář Heinrich Goebl vytvořil žárovku se zuhelnatělým vláknem bambusu už v roce 1854. Neměl ale peníze, aby si ji nechal patentovat. Smůla. To Edisonovi se podařilo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama