Jelikož nejde upravit profil, nemůžu to aktualizovat...
BLOG V REKONSTRUKCI - ČLÁNKY, INFORMACE, RUBRIKY, OBRÁZKY...
Mám v plánu totálně překopat design a články, menu...blog čekají velké změny! :)
PŘIDÁVÁM OBRÁZKY, UPRAVUJI ČLÁNKY...


Mexiko - Cooper kaňon

21. dubna 2012 v 15:50 | NikiRaider |  Jak přežít
Agáve - jehla a nit. Středový trn se nakousne. Je spojen vlákny, která vedou po celé délce listu. Čím větší list, tím větší nit.
Každých 300 metrů se oteplí o 2°C.
JAK DLOUHO ZBÝVÁ DO ZÁPADU SLUNCE - Natáhne se ruka před slunce tak, aby bylo těsně nad prsty...jako by na prstech sedělo. Prsty jsou rovné, dlaní směrem k obličeji, palec schovaný. Každý prst pod sluncem až nad obzor je 15 minut.
► Na úpatí sopečných útesů jsou často jeskyně = místo k přespání.
VAROVÁNÍ - Pozor na popadané kameny. Na takových místech žijí štíři a tarantule.
JÍDLO - Štíři jsou dobrým zdrojem proteinů. Dají se jíst. Uřízne se bodec (nebo se jakkoli jinak odstraní) a pak jsou celí k jídlu...i s klepetama.
JAK VYROBIT OHŇOVOU PILU - Když nemáte po ruce křesadlo, či jinou věc rozděávající oheň, dá se vyrobit tato pila. Musí se najít suché dřevo. To se rozlomí napůl a udělají se 2 kusy, dlouhéasi 30cm. Pak se najde rostlina sotol...roste skoro všude po svazích. Z jejich listů se dají získat pevná vlákna. Vezme se kousek troudu* a kousek suché trávy a položí se na jeden kus dřeva. Na konec trávy se dají kameny (malé), aby tam proudil vzduch a druhým kusem dřeva se vše přitiskne. Pevně se oba konce svážou z vláken sotolu. Jeden konec ohňové pily je hotový. Druhá část se jen odlomí z dřeva a třením se bude vytvářet teplo. Hodně důležité je, aby se spodní část nehýbala a nenakláněla se, takže se musí upevnit. Třeba se vmáčkne někde mezi kameny. Když se kus nehýbe, vezme se druhý kus pily a jakoby se řeže...rychle. Potřebuju vytvořit uhlík, aby zapadl do konstrukcea začal doutnat. Když doutná, musí se rychle ale opatrně protlačit ven směrem dolů na připravenou suchou trávu a až začne dost hořet, dá se tam dřevo...Hotovo.
JEDNODUCHÝ KOMPAS - Do prohlubně se nalije vodu. Drátse zmagnetizuje tak, že se na chvíli tře o vlasy. Potom se na vodu položí list a na ten se položí zmagnetizovaný drát. Hotovo. Drát se znovu vezme, list zahodí a voda vypije.
JÍDLO-HLÍNA - Je to bílá až světle hnědá hlína, která vypadá jako velké zrnka obilí. I když neposkytuje příliš mnoho výživy, obsahuje důležité minerály. Jen se rozmělní rukou a pak se sní. Chutná jako písek. :)
Pokud se potřebujete dostat dolů... Dobře se leze po cedrech. Jsou pevné a vysoké...ale pozor na suché větve. Ty živé jsou dobře pokryty kůrou a jsou hladké a lesklé. Čím blíž k zemi, tím je strom pevnější (samozřejmě) :)
VAROVÁNÍ - Pokud začne pršet, může se za den objevit až metr vody!
JÍDLO-RYBA - Když je někde potůček s rybama, cyhtnou se tak, že postavíte hráz...první dole. Je větší možnost, že nikoho nespozorují. Potom se hráz postaví i nahoře, proti proudu. Když je hotovo, zkuste se je tefit klackem. Jestliže se netrefíte, nezabije je to, ale tlaková vlna s nimi otřese. Snažte se tedy trefit, nebo je nějak zapíchnout.
Všechny sladkovodní ryby jsou na rozdíl od některých mořských jedlé. Ty nad 8cm velké se musí vykuchat, protože vnitřnosti rybu znechuí a pak je odporná: jakmile se odstraní hlava a ocas, vyperte ji ve vodě, aby se vyčistila břišní dutina. Dá se jíst i přímo syrová...
SKOK DO VODY + PLAVÁNÍ - Při skoku do vody např. z 8metrů musíte zjistit, zda je voda dost hluboká...alespoň 3,6m. Jinak dopadnete na dno.
Zjistíte to tak, že najdete listy yuccy. Vypadá podobně jako sotol, ale bez výrůstku uprostřed. Z listů se postupně odloupnou vlákna a aby se vytvořilo lano, musíse ty vlákna přivázatk sobě. Jako tkaničky, ale bez mašle, a musí byt dvojitě, takže dvakrát ten základní uzel při zavazování bot. Provaz se upevní na jakýkoli kámen, ale tak, aby se o ten šutr nepřeřízlo lano. Takže nejlepší by bylo kámen zaoblit na místech, kde bude lano. Provaz s kamenem se hodí do vody a až narazí, každá délka ruky bude cca 90cm.
Nejlepší způsob plavání v silném proudu je plavání a převrácení se. Jako kdybyste váleli sudy a plavali i na zádech - kraul dozadu a přetáčení.
KOUŘOVÁ PŘIKRÝVKA - Když jste mokří, nebo se stmívá, měli byste rozdělat oheň. A taky něco na přespání. Aby vám nebyla zima. Když nejsou v okolí jeskyně, indiáni RARAMURI používají tzv. kouřovou přikrývku.
Rozdělá se oheň z leva a prava...nechá se mezera, kde budete spát, takže oheň bude po obou vašich stranách. Mezi nimi se vyhloubí příkop, do kterého se naskládají cypřišové věve (nemusí být cypřišové, ale zrovna ty jsou pohodlné). Příkop zabrání tomu, abyste se svalili do plamenů. Pak, když je příkop hotový, po stranách se naskládají kameny, aby se zabránilo vzplanutí větví.
JÍDLO-LARVY NOSATCE - Pod nízkým dubovým křovím, když z něj opadá listí, vznikne pro larvy dobrá tepelná izolace. Žijí na takových místech. Larvu brouka lze poznat podle hlavy...zůstane stejná, i když brouk vyroste a má kusadla, které používá ke žraní potravy. Pokud má na konci těla v sobě nějakou hnědou barvu, to je hmota, kterou larva sežrala. Je úplně jedlá a je to dobrý zdroj proteinů.

Larva nosatce:

Cypřiš:

Cedr:

Sotol:


Yucca:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jack Jack | Web | 22. dubna 2012 v 20:47 | Reagovat

Moc pěkný akorát sem to viděl nějakém seriálu mam takovej pocit jako Boj o přežití nebo tak něco.

2 NikiRaider NikiRaider | Web | 31. srpna 2012 v 23:33 | Reagovat

[1]: Jojo, je to z toho..většina informací :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama